loader

Povinné respirátory FFP2: V MHD, v obchodech, ve školách

  • Home
  • Povinné respirátory FFP2: V MHD, v obchodech, ve školách

Povinné respirátory FFP2: V MHD, v obchodech, ve školách

Od čtvrtka 25. února 2021 je nošení respirátorů FFP2 nebo KN95 povinné ve vnitřních prostorech prodejen obchodů, ve zdravotnických zařízeních, veřejné dopravě i na nástupištích, v provozovnách služeb a také ve vozidlech, pokud v nich cestují osoby nepatřící do stejné domácnosti.

Povinnost se vztahuje také na pracoviště, kde je poskytována ambulantní péče, na zařízení sociálních služeb (týdenní stacionáře, domovy pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením) a na zařízení poskytující sociální služby v pobytové formě.

Respirátor FFP2 bez výdechového ventilu s filtrační účinností nejméně 95 % musí nosit každá osoba nad 15 let na výše uvedených místech. Český FFP2 respirátor Good Mask splňuje aktuální požadavky vlády týkající se povinného nošení respirátorů, neboť má alespoň 95% celkovou účinnost ochrany.

V MHD a obchodech již nestačí dvě chirurgické roušky na sobě

Do neděle 28. února 2021 bylo možné používat dvě jednorázové roušky na sobě. Tento způsob ochrany byl povolen na přechodnou dobu, protože ne všichni si měli možnost respirátor FFP2 hned obstarat.

Nyní je nutné FFP2 respirátor nosit ve všech prostředcích hromadné dopravy (autobusy, tramvaje, vlaky, metro i letiště) včetně nástupišť a čekáren, v maloobchodních prodejnách a provozovnách služeb. Naopak ve venkovní zastavěné oblasti obce platí povinnost nosit alespoň chirurgickou roušku, povolený je samozřejmě i FFP2 respirátor nebo nanorouška.

Respirátory FPP2 nejsou povinné na základních školách

I ve školách platí povinnost nosit respirátory třídy FFP2, ale pouze u dětí nad 15 let. Toto nařízení se tedy nevztahuje na základní školy, ale týká se pouze žáků navštěvujících střední školy a jiná vyšší vzdělávací zařízení. Žádnou ochranu úst a nosu nemusí mít děti ve školce a děti do 2 let.

Aktuálně je ale od 27. února 2021 prozatím do 21. března 2021 zakázána osobní přítomnost žáků ve školách, odborné praxe i odborný výcvik. Možné jsou pouze osobní konzultace žáků všech ročníků v podobě jeden žák a jeden vyučující.